Cadillac klub Česká republika

Sdružený ovladač příslušenství vozidel GM používaný v 70. a 80. letech - údržba, čistění a opravy

Každý velmi dobře známe tyto ovladače, které nás obklopují v našem voze a každý den s nimi pracujeme. Koncern GM nikdy nepodléhal trendům miniaturizace, a tak pojem mikrospínače mu byl v podstatě neznámý až do devadesátých let.

Proto nás ovladače, které nalezneme v těchto modelech, překvapí svou robustností a vzhledem. Na druhou stranu nás ale zklamou v tom, že na nich nenalezneme podsvícený symbol ovládaného prvku.

Vzhledem k tomu, že ovladače spínají ovládané příslušenství přímo, nikoliv přes relé, je zřejmé, že při vyšší proudové zátěži dojde k vypálení ovládacích kontaktů. Zejména pak v ovládacím okruhu sedaček když si sedačku nastavujete v momentě, kdy na ní sedíte, a motorky sedáku pak tahají značnou váhu.

Časem se tento neduh projevuje selháváním ovládání některých prvků.

Jednoduchým měřením a zkoušením zjistíte, zda došlo k selhání ovládaného prvku, nebo k selhání ovladače.

V následujících fotografiích je vyobrazen postup při opravě a čištění ovladacích tlačítek příslušenství.

Demontáž z vozidla je snadná a nevyžaduje žádné speciální nástroje. Před demontáží tlačítkového bloku vždy odpojujeme baterii vozidla a po zpětné montáži opraveného bloku ji opětovně připojíme a vyzkoušíme tak opravené a vyčištěné ovládání.

Samotná demontáž celého ovládacího bloku je jednoduchá, ale hodinářská práce. Pro představu dimenze celého bloku je na fotografii přiloženo měřítko. Celé tlačítko je rozebiratelné a drží ho pohromadě několik plechových klipů, které odstraníme plochým šroubovákem přiměřené velikosti.

Celé tlačítko po rozmontování vyčistíme a jeho kontakty v samotném tělese musíme zbavit oxidantů. Nejlépe tyto hluché kontakty očistíme smirkovým plátnem.

Pohyblivé části spínače pak mažeme plastickým mazivem, které je určeno i na mazání elektrických kontaktů.

Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství Ovladač příspušenství

Marek Doubrava

Opravy

Nahoru

(c) 2005-2016 Cadillac klub Česká republikawww.cadillac.czcadillac@cadillac.cz

Cadillac klub na ČR Facebooku, USMotors - magazín nejen o amerických autech

 

Stránky provozuje spolek Cadillac klub Česká republika, z. s. Cadillac klub Česká republika není provozován společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Tyto stránky nejsou provozovány společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Slova "Cadillac" jsou použita pouze k identifikaci stránek a produktů, a neznamenají příbuzenství nebo souvislost s výrobcem, nebo prodejci této značky. Všechny ostatní obchodní značky a jména jsou majetkem jejich vlastníků a jsou použity pouze k identifikaci produktů, a neoznačují nějaké příbuzenství nebo spojitost mezi stránkami a majitelem obchodní značky. Tyto stránky jsou určené pouze k informaci pro členy a příznivce Cadillac klubu Česká republika. Informace na těchto stránkách vyjadřují názory individuálních osob, které nemají odpovědnost za použití těchto informací.