Cadillac klub Česká republika

Katalyzátor - celkový pohled
Katalyzátor - podélný řez
Katalyzátor - rozložený

Letem světem… katalyzátorem

Dovolte malé pozvání na výlet. Ptáte se kam? Nebojte, nikam daleko nepojedeme. Stačí se zmenšit na velikost dostatečnou k prolézání výfukových trubek.

Ale vážně, zůstal nám na dílně katalyzátor, a tak nás napadlo podívat se do něj a podělit se s vámi o tento zážitek.

Jedná se o nejrozšířenější typ katalyzátoru užívaného ve vozidlech GM od začátku osmdesátých let vlastně až do současnosti. Náš katalyzátor měl najeto něco málo přes 200 000 km a jeho stav byl ještě poměrně dobrý.

Tyto katalyzátory jsou odlišné od evropských modelů. Zatímco u nás se zpravidla používají tzv. monolitické katalyzátory mající pouze jednu vložku, ve které dochází k oxidaci škodlivin, tento katalyzátor je dvoustupňový. První stupeň je tzv. redukční a dochází v něm k základní oxidaci. Na jeho výstupu je část škodlivin nasávána zpět do spalovacího okruhu, kde jsou emise smíchány s čerstvým vzduchem a znovu spáleny v motoru. Po výstupu z prvního keramického válce a průniku kolem sací armatury zpětného odvodu spalin se dostáváme k druhému stupni keramické monolitické vložky katalyzátoru, která je již plně oxidační.

Stojí za povšimnutí, jak kvalitní je samotná konstrukce katalyzátoru, zejména pak jeho horní dvojitý plášť s tepelnou vložkou. Spodní část katalyzátoru je opatřena deflektorem z vrtaného plechu, kterým se nasává vzduch pod vozem a celý katalyzátor se tak ochlazuje.

První sekce keramické vložky byla již prasklá a je vidět, jak je prostoupená sazemi. Druhá sekce byla znatelně čistější a jen dokazuje, že odtah spalin a pevných částic je skutečně účinným pomocníkem při snižování škodlivých emisí.

Katalyzátor - řez Katalyzátor - druhý řez Katalyzátor - vnitřnosti

Hodně čistého ovzduší a mnoho šťastných kilometrů přeje Marek Doubrava

Obecné

Nahoru

(c) 2005-2016 Cadillac klub Česká republikawww.cadillac.czcadillac@cadillac.cz

Cadillac klub na ČR Facebooku, USMotors - magazín nejen o amerických autech

 

Stránky provozuje spolek Cadillac klub Česká republika, z. s. Cadillac klub Česká republika není provozován společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Tyto stránky nejsou provozovány společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Slova "Cadillac" jsou použita pouze k identifikaci stránek a produktů, a neznamenají příbuzenství nebo souvislost s výrobcem, nebo prodejci této značky. Všechny ostatní obchodní značky a jména jsou majetkem jejich vlastníků a jsou použity pouze k identifikaci produktů, a neoznačují nějaké příbuzenství nebo spojitost mezi stránkami a majitelem obchodní značky. Tyto stránky jsou určené pouze k informaci pro členy a příznivce Cadillac klubu Česká republika. Informace na těchto stránkách vyjadřují názory individuálních osob, které nemají odpovědnost za použití těchto informací.