Cadillac klub Česká republika

Elvisovy Cadillacy

Značka Elvis-1Elvis Presley — jedna z nejznámějších osobností hudebního světa. Extravagantní zpěvák rock’n’rollu, hudebník, tanečník, herec ... a současně jeden z nejlepších zákazníků automobilky Cadillac. Během své slávy - od roku 1955 do roku 1977 - nakoupil víc než stovku Cadillaců! Často se stávalo, že je kupoval jako dary pro své známé, vlastní rodinu, ale občas i pro úplně náhodné kolemjdoucí. Začtěte se do příběhů vyprávějících osudy některých z nich.

"Vždy, když jsem řídil svůj truck a okolo mě přefrčelo velké nablýskané auto, začal jsem snít o tom, že jednoho dne se stane něco, co změní můj život. Představoval jsem si, jaké by to bylo jezdit v takovém autě."

— Elvis Presley

Elvisův první Cadillac — rok 1954

Začátkem března 1955 si Elvis koupil první Cadillac. Byl růžovo-bílý a asi tři měsíce ho Elvis používal se skupinou Blue Moon Boys. Naneštěstí toto auto shořelo v červnu roku 1955 na cestě mezi Hope a Texarkana ve statě Arkansas. Příčinou požáru byla závada na brzdovém obložení. Střešní nosič na obrázku byl používaný na převoz aparatury skupiny Blue Moon Boys.

Elvis vedle auta Elvis v autě

1955 Cadillac Fleetwood 60 Special

1955 Cadillac Fleetwood 60 Special

Elvis vedle CadillacuV roce 1955 byl už Elvis známý svou sběratelskou vášní. Vlastnil množství automobilů a některé daroval příbuzným a dokonce i jemu úplně neznámým lidem. Tento Cadillac Fleetwood 60 Special 1955 patřil k jeho nejoblíbenějším a jako jedno z mála aut ho nikdy neprodal ani ho nikomu nedaroval. Původně ho koupil pro svoji matku v červenci 1955, ta v něm však nikdy nejezdila.

To už měl Elvis ve své garáži čtyři cadillacy. Chloubou byl zejména žlutý kabriolet Eldorado, modelový rok 1954. Ten se stal neodmyslitelným symbolem jeho začínající hudební kariéry 50. let a pravděpodobně i nejznámějším autem na světě.

Auto bylo vystavené v roce 1977 na výstavě "Tri-State Auto Exhibition" v Denveru a naposledy bylo použité v dubnu 1981, kdy se zúčastnilo premiéry "This is Elvis" v Memphiském divadle. Od roku 1982 je auto vystavené v Elvis Presley Automobile Museum v Gracelandu.

1956 Cadillac Eldorado

Elvis v 1956 Cadillac EldoradoNa obrázku pózuje Elvis fotografům ve svém Cadillacu Eldorado 1956. Toto auto koupil Elvis 12. června 1956 v Houstonu za $10,000. Původně bylo celé bílé s černým interiérem, Elvis ho však nechal předělat u úpravce Jimmy Sanderse z Memphisu. Sedadla byla potáhnutá bílou kůží a podlaha byla purpurová. Nakonec i karosérie změnila barvu. Do kožených potahů, na koberce a strop byly vyšity iniciály "EP" a emblém s kytarou a dvěma notami. Říká se, že Elvis měl s tímto autem problémy, a proto ho 23. prosince 1957 prodal své obdivovatelce Lene Moskovitz z Memphisu za $4,893.

1957 Cadillac Eldorado Seville

Tento Cadillac Eldorado Seville 1957 nepatřil Elvisovi, ale byl zde umístěn jako atrakce před automobilovým muzeem založeným v roce 1989. Je to pravděpodobně nejfotografovanější automobil v Americe. Lidé před ním pózují po celý den.

1960 Cadillac Series 75 Fleetwood

1960 Cadillac Series 75 Fleetwood

1960 Cadillac Series 75 Fleetwood - interiérTato speciální limuzína byla na svojí dobu maximem luxusu. Upravoval ji George Barris a Elvise vyšla na $100,000. Měla pozlacené doplňky interiéru, mezi které patřil telefon, čistič bot, lednička a hudební aparatura s RCA automatickým gramofonem na 10 desek, s magnetofonem a televizí. Kryty kol, rámečky světlometů a přední maska byly pozlaceny 24karátovým zlatem. Zadní okno a prostor mezi přední a zadní částí vozidla se překrýval záclonkami ze zlatých vláken. Automobil pro skutečného Kinga. Elvis toto vozidlo používal příležitostně začátkem 60. let. Koncem roku 1966 ho ale prodal gramofonové firmě RCA, která ho potom používala na reklamní účely. Koncem 70. let bylo auto darováno Country Music Association Hall of Fame v Nashvillu, kde je vystaveno dodnes. Po stisknutí tlačítka se střecha odklopí a návštěvníci vidí interiér.

1960 Cadillac Series 75 Fleetwood

1968 Cadillac Eldorado

Toto vozidlo zahlédl Elvis 28. prosince 1967 zaparkované před showroomem Memphiského dealera automobilů a hned si ho koupil pro vlastní potřebu. Tehdy to byla zcela nová generace modelu Eldorado s předním náhonem, osazená motorem 7.7L V8.

1968 Cadillac Eldorado

Elvis používal tento vůz asi 13 měsíců. Jednou ho však nemohl nastartovat. Tehdy se tak rozzuřil, že prostřelil pravý přední blatník. Krátce nato daroval toto auto nevlastnímu otci Priscilly Pressley. Později bylo auto prodáno a exportováno do Austrálie, kde se nachází dodnes. Na pravém předním blatníku je stále díra po Elvisově střelbě.

1970 Cadillac Sedan DeVille

1970 Cadillac Sedan DeVille
1970 Cadillac Sedan DeVille

Tento černý Sedan DeVille koupil Elvis 7. června 1971 pro svou tetu Delta Mae Biggs. Sám ho ale také používal při různých příležitostech. 22. září 1974 daroval Elvis auto rodičům své přítelkyně Lindy Thompson. Ti ho vlastnili do 8. června 1981, kdy ho od nich odkoupil německý investor Wolfgang, který ho převezl do Evropy. 22. srpna 1992 vydražil toto auto na aukci v Londýně za 50,000 liber milionář Jack Jackson z Tampy. Tento člověk krátce nato zemřel při letecké havárii. Auto bylo tedy posláno na dražbu do Palm Springs, kde ho získala podnikatelka z Las Vegas.

V červenci 1973 v průběhu jednoho a půl týdne utratil Elvis kolem $200,000, když nakoupil devětadvacet automobilů. Mnohé z nich nesly jméno Cadillac.

1974 Cadillac Fleetwood Brougham

Toto bylo jedno z nejoblíbenějších Elvisových aut. Elvis v něm najezdil okolo 17.500 mil. Bylo vybaveno maximální výbavou. Zúčastnilo se také Elvisova pohřbu. V lednu 2000 ohlásila aukční společnost eBay jeho prodej s vyvolávací cenou 1,2 miliónu amerických dolarů.

1974 Cadillac Fleetwood Brougham

Elvisův nákupní rekord

1975 Cadillac EldoradoV září 1975 koupil Elvis u Madison Cadillac v Memphisu, kde byl už po dvě desetiletí veden jako stálý zákazník, pět Cadillaců Eldorado 1975. Ovšem svůj rekord vytvořil na stejném místě již 27. července. Tento den tam za přibližně $140,000 nakoupil čtrnáct cadillaců pro své přátele, rodinné příslušníky a jeden pro úplně cizí osobu. Tou byla paní Minnie L. Person (na obr.), která obdivovala Elvisovu na zakázku vyrobenou limuzínu. Když ji zpěvák uviděl, zeptal se, zda se jí jeho limuzína líbí. "Tato je moje, ale koupím vám jinou", řekl jí potom. Odvedl ji do prodejny a nabídl, aby si jedno auto vybrala. Byl to zlato-bílý Cadillac Eldorado 1975 (na obr.) za $11,500.

1976 Cadillac Eldorado

Toto bylo Elvisovo poslední "auto pro volný čas". Používal ho v zimním středisku v Denveru v Coloradu. Auto bylo pro Elvise upravené. Mělo přídavná mlhová světla, pozlacené kryty kol, na dveřích byly umístěny iniciály TCB (Taking Care of Business) a součástí zadních sedadel byla televize. Nyní se toto nádherné auto nachází ve sbírce Imperial Palace v Las Vegas.

1976 Cadillac Eldorado

1977 Cadillac Seville

Tento dvojbarevný stříbrno-bordový Seville s bílým koženým interiérem byl posledním autem, které Elvis vlastnil. Na aukci v Las Vegas v červnu 1994 bylo vydraženo za $101,500.

1977 Cadillac Seville

Poslední Elvisova cesta

Miller-Meteor Landau Cadillac

Pohřební kolonaPoslední Elvisova cesta autem byla 18. srpna 1977 v tradičním pohřebním Miller-Meteor Landau Cadillac. Pohřební průvod na Memphiský hřbitov vedla nádherná stříbrná limuzína Cadillac, kterou následoval pohřební vůz a dalších 16 Cadillac limuzín s pozůstalými.

Další Elvisovy cadillacy najdete na stránce Allana Levinsona Elvis's Cadillacs. Allan je původním autorem, který shromáždil veškeré informace o automobilech Elvise Presleyho.

Aurel

Zajímavosti

Nahoru

(c) 2005-2016 Cadillac klub Česká republikawww.cadillac.czcadillac@cadillac.cz

Cadillac klub na ČR Facebooku, USMotors - magazín nejen o amerických autech

 

Stránky provozuje spolek Cadillac klub Česká republika, z. s. Cadillac klub Česká republika není provozován společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Tyto stránky nejsou provozovány společností Generals Motors LLC ani jinými jejími spolupracujícími subjekty. Slova "Cadillac" jsou použita pouze k identifikaci stránek a produktů, a neznamenají příbuzenství nebo souvislost s výrobcem, nebo prodejci této značky. Všechny ostatní obchodní značky a jména jsou majetkem jejich vlastníků a jsou použity pouze k identifikaci produktů, a neoznačují nějaké příbuzenství nebo spojitost mezi stránkami a majitelem obchodní značky. Tyto stránky jsou určené pouze k informaci pro členy a příznivce Cadillac klubu Česká republika. Informace na těchto stránkách vyjadřují názory individuálních osob, které nemají odpovědnost za použití těchto informací.